چرا شیر برای کودکان اینقد خوب است ؟

نکته مهم

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۳:۲۰ کد : ۱ نکته مهم
تعداد بازدید:۷۲
نکته مهم

چرا شیر برای کودکان اینقدر خوب است؟ با اینکه شیر گاو بیشتر برای تغذیه بچه ی گاو منظور بوده است تا بچه ی انسان، اما جزء اصلی ترین اجزاء برنامه ی غذایی بسیاری از فرهنگ هاست. برای کودکانی که معده شان لاکتوز قبول نمیکند یا به مواد لبنی حساسیت ندارند، شیر بهترین ماده ی غذایی به حساب می آید. این ماده حاوی همه ی مواد اصلی مورد نیاز کودک در حال رشد می باشد: چربی، کربوهیدرات، پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی (به استثنای آهن). با اینکه همه ی این مواد مغذی را میتوان به سادگی در منابع دیگر غذایی، مثل سبزیجات و غذاهای دریایی یافت، اما شیر همه ی این مواد را یکجا در خود جمع کرده است. حقیقت امر این است که بچه ها شیر را راحت تر و با رضایت بیشتر نسبت به سایر غذاها میخورند. با اینکه شیر به تنهایی منبع کافی برای کلسیم مورد نیاز بدن کودک نیست، اما کاربردی ترین این منابع است. منابع خوب دیگر برای کلسیم بروکلی، کلم پیچ و ساردین است. حال به فواید غذایی یک لیوان شیر اشاره میکنیم:

پروتئین: ۸ گرم
کربوهیدرات-لاکتوز: ۱۱ گرم
چربی: بستگی به نوع شیری دارد که انتخاب می کنید (چربی دار و بدون چربی). در شیرهای بی چری میزان چربی بسیار اندک است اما در شیرهای چربی دار در هر لیوان حدود ۸ گرم چربی وجود دارد.
کلسیم: ۳۰۰ میلیگرم یا ۳۵ درصد مقدار توصیه شده برای مصرف روزانه ی بچه های مدرسه ای. دقت کنید که میزان کلسیم جذب شده از شیر و مواد لبنی بسیار بیشتر از سبزیجات است. شیر سرشار از ویتامین D است که جذب کلسیم را بیشتر می کند.
ویتامین B2 (ریبوفلاوین): نیمی از میزان توصیه شده برای مصرف روزانه ی کودکان پایین سه سال، یک سوم  میزان توصیه شده برای مصرف روزانه ی بچه های مدرسه ای و یک چهارم میزان توصیه شده برای مصرف روزانه ی نوجوانان و بزرگسالان را تامین می کند.
ویتامین B12: سی درصد میزان توصیه شده برای مصرف روزانه ی کودکان
روی: ۱۰ درصد میزان توصیه شده برای مصرف روزانه ی کودکان
ویتامین D: بیست و پنج درصد میزان توصیه شده برای مصرف روزانه ی کودکان و بزرگسالان
ویتامین A: ده درصد میزان توصیه شده برای مصرف روزانه ی کودکان و بزرگسالان

با اینکه شیر چندان ماده ی غذایی کاملی به حساب نمی آید، اما مواد مغذی در اشکال مختلف، مثل پنیر و ماست از آن تولید می شود. به علاوه، شیر و لبنیات مواد غذایی هستند که کودکان با علاقه ی بیشتری می خورند.


نظر شما :